Mliekarenská 10, 824 92 Bratislava

Počet zobrazených článkov: 8 (z celkom 8 nájdených)

Novela Zákona o službách v zamestnanosti od 1.5.2013
(Mgr. Zatkalíková Monika, VDI, chránené dielne, 03.05.2013)

Zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti je zmenený a doplnený novelou zákona (zákon č. 96/2013) s účinnosťou od 1. mája 2013.

Novela zákona bola publikovaná v Zbierke zákonov, čiastka 24, dátum vydania 23.04.2013 (http://www.zbierka.sk/sk/ciastky/ciastka-24-2013). Pozornosť venujeme ustanoveniam, ktoré sa upravujú oblasť podpory zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím. Niektoré doteraz obligatórne príspevky sa premenili na fakultatívne (nebudú právne nárokovateľné).

Fakultatívne príspevky:

- Príspevok na zriadenie chránenej dielne alebo chráneného pracoviska (§56)

- Príspevok na udržanie občana so zdravotným postihnutím v zamestnaní (§56a).

Na podporu aktívnej politiky trhu práce sa zachovali ako obligatórne:

- Príspevok na činnosť pracovného asistenta (§59)

- Príspevok na úhradu prevádzkových nákladov chránenej dielne alebo chráneného pracoviska a na úhradu nákladov na dopravu zamestnancov (§60).

Vzhľadom na poznatky aplikačnej praxe, nízku mieru využívania niektorých príspevkov sa zrušili tieto príspevky:

- Príprava na pracovné uplatnenie občana so zdravotným postihnutím (§ 55a)

- Oprávnené náklady na zaškolenie a prípravu na prácu (§ 55b)

- Oprávnené náklady súvisiace so zaškolením a prípravou na prácu (§ 55c)

- Príspevok na obnovu alebo technické zhodnotenie hmotného majetku chránenej dielne alebo chráneného pracoviska (§ 57a).



Najdôležitejšie zmeny:

1. Chránená dielňa a chránené pracovisko (§55)

Presnejšie sa definuje pojem chránená dielňa (ďalej len „CHD“) a chránené pracovisko (ďalej len „CHP“). CHD je pracovisko, na ktorom právnická osoba alebo fyzická osoba zriadi viac ako jedno pracovné miesto pre občana so zdravotným postihnutím. CHP je pracovisko, na ktorom právnická osoba alebo fyzická osoba zriadi pracovné miesto pre občana so zdravotným postihnutím a pracovné miesto sa nevytvára v chránenej dielni. Rozšírila sa povinnosť právnickej osoby a fyzickej osoby, ktorá zriadila CHD alebo CHP informovať úrad o každej zmene súvisiacej s priznaním postavenia CHD alebo CHP vrátane prípadov, ak dochádza k zmene počtu pracovných miest na CHP, nadväzne na potrebu požiadať o zmenu priznaného postavenia, ktoré bolo vydané iba na CHP. Ústredie a ÚPSVaR majú povinnosť viesť zoznam CHD a CHP, zverejňovať ho a polročne aktualizovať na svojej internetovej stránke. Postavenie CHD alebo CHP, ktoré úrad priznal pred 1. májom 2013 zostávajú v platnosti do 31.12.2014, od 1.1.2015 musí mať CHD alebo CHP priznané postavenie CHD alebo CHP podľa zákona účinného od 1.mája 2013.


2. Príspevok na zriadenie chránenej dielne alebo chráneného pracoviska (§56)

Účel príspevku smeruje len na zriadenie pracovného miesta v CHD alebo na CHP pre občana so zdravotným postihnutím, ktorý bol vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie najmenej jeden mesiac. Vylúčilo sa jeho poskytovanie na účel úhrady mzdových nákladov alebo ich časti, ktoré si bude môcť CHD alebo CHP uplatniť prostredníctvom príspevku podľa § 60. Znížila sa výška príspevku (vzhľadom na jeho účel), pričom maximálna výška príspevku bude 4-násobok celkovej ceny práce (ďalej len „CCP“) pre bratislavský kraj a 4,8 až 5,2 – násobok CCP pre ostatné kraje v závislosti od miery nezamestnanosti). Príspevok sa bude vyplácať do 30 kalendárnych dní od doručenia dokladov preukazujúcich vynaložené náklady, ktoré je CHD alebo CHP povinná predkladať do 6 mesiacov od uzatvorenia dohody o poskytnutí príspevku. Dĺžka zachovania zriadeného pracovného miesta je jednotná pre malé, stredné podniky, ako aj pre ostatné podniky, a to dva roky.


3. Príspevok na udržanie občana so zdravotným postihnutím v zamestnaní (§56a)

Tento príspevok sa bude poskytovať len zamestnávateľovi, ktorý zamestnáva viac ako 25 % občanov so zdravotným postihnutím a nemá zriadenú CHD alebo CHP s cieľom podporovať zamestnávanie občanov so zdravotným postihnutím na otvorenom trhu práce. Zmenil sa účel príspevku, t.j. bude sa poskytovať len na úhradu odvodových povinností na povinné sociálne a verejné zdravotné poistenie platených zamestnávateľom zo mzdy zamestnanca so ZP, najviac vo výške odvodov vypočítaných zo 60 % priemernej mzdy v národnom hospodárstve.


4. Príspevok na činnosť pracovného asistenta (§59)

Príspevok sa bude poskytovať, ak potreba pracovného asistenta vyplýva z druhu zdravotného postihnutia a z vykonávanej pracovnej činnosti občana so zdravotným postihnutím. Rozšíria sa obsahové náležitosti žiadosti o poskytnutie príspevku na účely zdôvodnenia potreby pracovnej asistencie a jej rozsahu. Maximálna hranica výšky príspevku sa znížila z 90 % CCP na 70 %.


5. Príspevok na úhradu prevádzkových nákladov chránenej dielne alebo chráneného pracoviska a na úhradu nákladov na dopravu zamestnancov (§60)

Ročná výška príspevku sa nemení, avšak bude poskytovaná v rozsahu ustanoveného týždenného pracovného času, t.j. príspevok sa bude krátiť, ak napr. OZP bude pracovať len 4 hodiny. Upravuje sa aj lehota pre poskytnutie príspevku zo 60 kalendárnych dní od uplynutia príslušného štvrťroka na 60 kalendárnych dní od podania žiadosti o poskytnutie príspevku.


Chránená dielňa, chránené pracovisko, náhradné plnenie a občan so zdravotným postihnutím
(Mgr. Zatkalíková Monika, VDI, chránené dielne, 19.02.2009)
Legislatíva:
Zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti v znení neskorších platných predpisov (ďalej len „zákon o službách zamestnanosti“).
Vyhláška MPSVR SR č. 44/2004 Z. z., ktorou sa vykonáva § 69 ods. 2 zákona o službách zamestnanosti.

Súvisiace predpisy:
Zákon č. 231/1999 Z. z. o štátnej pomoci
Zákon č. 126/2006 Z. z. o verejnom zdravotníctve
Zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v platnom znení
Zákon č. 513/1991 Z. z. Obchodný zákonník v platnom znení
Zákon č. 365/2004 Z. z. o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a ochrane pred diskrimináciou.
Zákon č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti.

Zadávanie zákaziek na účely plnenia povinného podielu zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím

V zmysle § 63 zákona NR SR č. 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o službách zamestnanosti“) preukazuje zamestnávateľ plnenie povinného podielu zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím (ďalej len „povinný podiel“) na celkovom počte svojich zamestnancov za predchádzajúci kalendárny rok do 31. marca nasledujúceho kalendárneho roka na tlačive predpísanom Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny.

Zamestnávateľ, ktorý zamestnáva najmenej 20 zamestnancov a úrad v evidencii uchádzačov o zamestnanie vedie občanov so zdravotným postihnutím je povinný zamestnávať občanov so zdravotným postihnutím v počte, ktorý predstavuje 3,2% z celkového počtu jeho zamestnancov. Zamestnávateľ, ktorý nezamestnáva určený povinný podiel je povinný platiť odvod za neplnenie povinného podielu. Výška odvodu za neplnenie povinného podielu za kalendárny rok 2013 je vo výške 951,- Eur za každého občana, ktorý mu chýba do splnenia povinného podielu.

Povinnosť zamestnávať občanov zo zdravotným postihnutím vo výške povinného podielu môže zamestnávateľ plniť aj zadaním zákazky vhodnej na zamestnávanie občanov so zdravotným postihnutím. Výška zákazky na započítanie jedného občana so zdravotným postihnutím podľa je podľa § 64 zákona o službách zamestnanosti 0, 8-násobok celkovej ceny práce. Výška sumy v prípade plnenia povinného podielu predstavuje na rok 2013 sumu 845,- Eur. Zamestnávateľ, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, započítava do ceny zákazky aj daň z pridanej hodnoty. Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty, nezapočítava do ceny zákazky daň z pridanej hodnoty vo výške, v akej mu vznikne nárok na jej odpočítanie.

Pozn.: Celková cena práce na rok 2013 predstavuje sumu 1 057,24 Eur.


Novela vyhlášok 31/ 2004 Z. z. a 44/2004 z. z., ktorými sa vykonáva § 69 zákona č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti
(Mária Pažítková, VDI, chránené dielne, 21.07.2008)
Novelou zákona č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti, ktorý nadobudol účinnosť 1. mája 2008 došlo aj k novele § 69, na ktorý naväzujú aj novely vyhlášok č. 31/2004 Z. z. a č. 44/2004. Z. z.. Tieto vyhlášky tiež nadobudli účinnosť 1. mája 2008.


Náhradné plnenie - zmena
(Mária Pažítková, VDI, chránené dielne, 10.01.2007)
Dávame do pozornosti členským družstvám, že došlo k zmene (zjednodušeniu) tlačiva „Potvrdenie pre zamestnávateľa o zadaní a realizácii zákazky občanmi so zdravotným postihnutím od 1. 1. 2006“.

Prílohy k žiadosti na príslušný úrad verejného zdravotníctva
(Václav Majerník, VDI, chránené dielne, 30.11.2006)
Predloženie žiadosti na príslušný úrad verejného zdravotníctva o vydanie posudku vo veci návrhu na uvedenie pracovných priestorov do prevádzky alebo návrhu na zmeny v ich prevádzkovaní, má obsahovať tieto prílohy:

Rozsah a štruktúra podnikateľského zámeru
(Václav Majerník, VDI, chránené dielne, 30.11.2006)
Rozsah a štruktúra podnikateľského zámeru, určené Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny, vo väzbe na § 56 zákona NR SR č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a vyhlášky MPSVR SR č. 44/2004, ktorou sa vykonáva ustanovenie § 69 ods. 2 uvedeného zákona, v znení neskorších predpisov

Pomôcka na zriadenie chránenej dielne
(Václav Majerník, VDI, chránené dielne, 30.11.2006)

Chránená dielňa a chránené pracovisko (§ 55 zákona o službách zamestnanosti)


sú pracoviská zriadené právnickou osobou alebo fyzickou osobou, v ktorých pracuje najmenej 50 % občanov so zdravotným postihnutím, ktorí nie sú schopní nájsť si zamestnanie na otvorenom trhu práce, alebo pracoviská, na ktorých sa občania so zdravotným postihnutím zaškoľujú alebo pripravujú na prácu a v ktorých sú pracovné podmienky vrátane nárokov na pracovný výkon prispôsobené zdravotnému stavu občanov so zdravotným postihnutím. Na účely splnenia podmienky podľa prvej vety sa postupuje podľa § 63 ods. 2. Za zriadenie chráneného pracoviska sa považuje aj zriadenie jednotlivého pracovného miesta, ktoré právnická osoba alebo fyzická osoba vytvorila alebo prispôsobila zdravotnému stavu občana so zdravotným postihnutím. Postavenie chránenej dielne alebo chráneného pracoviska prizná úrad na základe kladného posudku orgánu na ochranu zdravia.

Chránené pracovisko môže byť zriadené aj v domácnosti občana so zdravotným postihnutím.

Chránené pracovisko alebo chránená dielňa je aj výrobné družstvo invalidov ak spĺňa zákonné podmienky podľa vyššie uvedeného.

Občan so zdravotným postihnutím (§ 9 ods. 1 zákona o službách zamestnanosti)


na účely zákona o službách zamestnanosti je

  • občan uznaný za invalidného podľa § 71 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení (občan, ktorý ma pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 40 % )

Príspevok na zriadenie chránenej dielne alebo chráneného pracoviska a na ich zachovanie (§ 56 zákona, § 12 vyhl. č. 44/2004 Z. z.)


sa poskytuje zamestnávateľovi, ktorý na zriadené pracovné miesto v chránenej dielni alebo na chránenom pracovisku prijme uchádzača o zamestnanie, ktorý je občanom so zdravotným postihnutím, odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o jeho zaradení do evidencie uchádzačov o zamestnanie.

Výška príspevku
na jedno zriadené pracovné miesto v chránenej dielni alebo chránenom pracovisku

a) v bratislavskom kraji najviac 55 % zo 16-násobku celkovej ceny práce podľa § 49 ods. 4 vypočítanej z priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky za prvý až tretí štvrťrok kalendárneho roka, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa príspevok poskytuje,

b) v ostatných krajoch najviac 65 % zo 16-násobku celkovej ceny práce podľa § 49 ods. 4 vypočítanej z priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky za prvý až tretí štvrťrok kalendárneho roka, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa príspevok poskytuje.

Výška príspevku je závislá od:

  • priemernej miery evidovanej nezamestnanosti v okrese

  • právnej formy a predmetu činnosti zamestnávateľa.

Príspevok poskytuje zamestnávateľovi úrad, v ktorého územnom obvode sa zriadi chránená dielňa alebo chránené pracovisko, ak o tento príspevok zamestnávateľ požiada písomne; súčasťou žiadosti je podnikateľský zámer, kalkulácia predpokladaných nákladov na zriadenie chránenej dielne alebo chráneného pracoviska a kalkulácia nákladov na celkovú cenu práce občanov so zdravotným postihnutím.


Dĺžka trvania chránenej dielne alebo chráneného pracoviska


Dĺžka zachovania zriadeného pracovného miesta v chránenej dielni alebo na chránenom pracovisku je najmenej 2 roky v malých podnikoch a stredných podnikoch a najmenej 3 roky v ostatných podnikoch

Dohodu o poskytnutí príspevku uzatvára Úrad so zamestnávateľom, pričom obsahom dohody je:

  • osobné údaje a identifikačné údaje účastníkov dohody,

  • charakteristiku pracovného miesta alebo pracovných miest v chránenej dielni alebo na chránenom pracovisku,

  • počet, profesijnú a kvalifikačnú štruktúru zamestnancov so zdravotným postihnutím prijatých na zriadené pracovné miesta v chránenej dielni alebo na chránenom pracovisku,

  • dátum zriadenia pracovného miesta a obdobie, počas ktorého bude zriadené pracovné miesto v chránenej dielni alebo na chránenom pracovisku prevádzkované a počet mesiacov zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím na tomto mieste,

  • maximálnu výšku celkovej ceny práce na každého prijatého občana so zdravotným postihnutím,

  • podmienky a spôsob poskytnutia príspevku,

  • spôsob kontroly plnenia dohodnutých podmienok,

  • podmienky a termín zúčtovania poskytnutého príspevku,

  • podmienky a spôsob vrátenia príspevku alebo jeho časti v prípade nesplnenia dohodnutých podmienok,

  • záväzok zamestnávateľa, že do určeného termínu predloží pracovné zmluvy zamestnancov a najneskôr do 30 kalendárnych dní oznámi úradu každé skončenie pracovného pomeru,

  • záväzok úradu, že poskytne zamestnávateľovi príspevok najneskôr do 30 kalendárnych dní odo dňa predloženia dokladov,

  • záväzok zamestnávateľa, že oznámi úradu každú zmenu dohodnutých podmienok najneskôr do 30 kalendárnych dní,

  • ďalšie dohodnuté náležitosti.

Ďalšie zákonné príspevky podporujúce činnosť chránených dielní alebo chránených pracovísk.

Príspevok na činnosť pracovného asistenta (§ 59)


Pracovný asistent je

  • zamestnanec, ktorý poskytuje pomoc zamestnancovi alebo zamestnancom, ktorí sú občanmi so zdravotným postihnutím, pri vykonávaní zamestnania a osobných potrieb počas pracovného času,

  • fyzická osoba, ktorá poskytuje pomoc samostatne zárobkovo činnej osobe, ktorá je občanom so zdravotným postihnutím, pri prevádzkovaní alebo vykonávaní samostatnej zárobkovej činnosti a pri vykonávaní jej osobných potrieb počas prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti,

  • zamestnanec alebo fyzická osoba, ktorí poskytujú pomoc znevýhodnenému uchádzačovi o zamestnanie, ktorý je občanom so zdravotným postihnutím, pri zapracovaní alebo pomoc pri príprave na pracovné uplatnenie občana so zdravotným postihnutím a pri vykonávaní ich osobných potrieb počas zapracovania alebo počas prípravy na pracovné uplatnenie.


Výška príspevku

Príspevok sa poskytuje mesačne najmenej vo výške 41 % a najviac vo výške 90 % celkovej ceny práce podľa § 49 ods. 4 vypočítanej z priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky za prvý až tretí štvrťrok kalendárneho roka, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa uzatvára dohoda.

Príspevok na úhradu prevádzkových nákladov chránenej dielne alebo chráneného pracoviska a na úhradu nákladov na dopravu zamestnancov (§60)


sa poskytuje právnickej osobe alebo fyzickej osobe, ak o tento požiada najneskôr do konca prvého kalendárneho mesiaca štvrťroka nasledujúceho po štvrťroku, za ktorý príspevok žiada.

Prevádzkové náklady

  • nájomné a náklady na služby spojené s nájomným,

  • náklady spojené s povinnými revíziami a náklady na poistenie objektu, v ktorom je prevádzkovaná chránená dielňa alebo chránené pracovisko, ak tento objekt vlastní zamestnávateľ,

  • náklady na palivo a energiu,

  • vodné, stočné a náklady na odvoz a likvidáciu odpadu,

  • náklady na dopravu materiálu, hotových výrobkov a na dopravu súvisiacu s poskytovaním služieb,

  • náklady na úhradu mzdy a preddavku na poistné na zdravotné poistenie, poistného na sociálne poistenie a príspevku na starobné dôchodkové sporenie, platených zamestnávateľom za zamestnancov, ktorí sú občanmi so zdravotným postihnutím; tieto náklady sa neuhrádzajú, ak bol zamestnávateľovi na tento účel poskytnutý príspevok podľa § 56 alebo § 56a,

  • náklady na opravu a údržbu objektu, v ktorom je prevádzkovaná chránená dielňa alebo chránené pracovisko, ak tento objekt vlastní zamestnávateľ a ak tieto náklady súvisia s prevádzkovaním chránenej dielne alebo chráneného pracoviska,

  • náklady na opravu a údržbu zariadenia chránenej dielne alebo chráneného pracoviska, ak toto zariadenie vlastní zamestnávateľ,

  • náklady súvisiace so zabezpečovaním administratívy chránenej dielne alebo chráneného pracoviska.

Náklady na dopravu


sú náklady súvisiace so zabezpečovaním dopravy zamestnancov, ktorí sú občanmi so zdravotným postihnutím, zamestnávateľom na miesto výkonu zamestnania a späť. Príspevok sa neposkytuje, ak bol na ich dopravu do zamestnania a späť poskytnutý príspevok podľa § 53b.

Výška príspevku

Ročná výška príspevku, ktorý poskytuje úrad, v ktorého územnom obvode je zriadená chránená dielňa alebo chránené pracovisko, je najviac

a) 2,5-násobok celkovej ceny práce podľa § 49 ods. 4 vypočítanej z priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky za prvý až tretí štvrťrok kalendárneho roka, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa príspevok poskytuje, na jedného občana so zdravotným postihnutím,

b) 5-násobok celkovej ceny práce podľa § 49 ods. 4 vypočítanej z priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky za prvý až tretí štvrťrok kalendárneho roka, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa príspevok poskytuje, na jedného občana so zdravotným postihnutím, ktorý má pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť vyšší ako 70 %.

Postupnosť krokov pri zriaďovaní chránenej dielne alebo chráneného pracoviska

Zamestnávateľ, ktorý sa rozhodne zriadiť chránenú dielnu alebo chránené pracovisko, musí ku dňu podania žiadosti preukázať nasledovné:

  • splnenie daňových povinností,

  • splnenie povinnosti odvodu preddavku na poistné na zdravotné poistenie, poistného na sociálne poistenie a príspevku na starobné dôchodkové sporenie,

  • že nemá evidované neuspokojené nároky svojich zamestnancov vyplývajúce z pracovného pomeru,

  • že nie je v konkurze, v likvidácii, v súdom určenej správe alebo v inom podobnom konaní

  • že nemá voči úradu záväzky po lehote splatnosti.

Konkrétne kroky vybavovania

  • predloženie žiadosti o poskytnutie príspevku na zriadenie chránenej dielne alebo chráneného pracoviska na príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny,

  • uzatvorenie dohody s úradom práce o poskytnutí príspevku,

  • predloženie žiadosti na príslušný úrad na úseku verejného zdravotníctva o vydanie posudku vo veci návrhu na uvedenie pracovných priestorov do prevádzky alebo návrhu na zmeny v ich prevádzkovaní,

  • predloženie žiadosti o priznanie postavenia chránenej dielne alebo chráneného pracoviska na príslušný úrad práce spolu s kópiou posudku, resp. rozhodnutia úradu na úseku verejného zdravotníctva, na základe čoho úrad prizná postavenie chránenej dielne alebo chráneného pracoviska,

  • uzatvorenie pracovného pomeru s invalidným občanom na pracovné miesto vytvorené v chránenej dielni alebo chráneného pracoviska,

  • zamestnávateľ môže každý rok požiadať o poskytnutie príspevku na úhradu prevádzkových nákladov.


Google
Prihlásenie

Užívateľské meno:

Heslo:




Registrácia nového čitateľa!

SČMVD
DÚSR
HTML tutorial
Družstevná únia Slovenskej republiky

Tieto stránky boli vytvorené pomocou phpRS - redakčného systému napísaného v PHP jazyku. Použité názvy programových produktov, firiem apod. môžu byť ochrannými známkami alebo registrovanými ochrannými známkami príslušných vlastníkov.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server