Nové výzvy: OP KONKURENCIESCHOPNOSŤ A HOSPODÁRSKY RAST

Autor: Zuzana Cáková <zcakova(at)cpscoop.sk>, Téma: Podpora podnikania, Zdroj: www.economy.gov.sk, Vydané dňa: 13. 03. 2008

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky vyhlasuje dňa 12. marca 2008 výzvu na podávanie žiadostí o poskytnutie nenávratného finančného príspevku v rámci

OPERAČNÉHO PROGRAMU KONKURENCIESCHOPNOSŤ A HOSPODÁRSKY RAST
Prioritná os 1 - Inovácie a rast konkurencieschopnosti
Opatrenie 1.1 - Inovácie a technologické transfery
Podopatrenie 1.1.3 - Podpora účasti slovenských výrobcov na veľtrhoch, výstavách, obchodných misiách

Cieľ:
Cieľom poskytnutia pomoci je zvýšiť zapojenie podnikov Slovenskej republiky do medzinárodnej deľby práce, stimulovať podniky k internacionalizácii svojej činnosti, zvýšiť efektívnosť pri realizácii obchodných činností, výsledkov výroby a služieb, zlepšiť pozíciu a konkurencieschopnosť slovenských podnikateľských subjektov v obchodnej konfrontácii ich produkcie na vnútornom trhu EÚ a tretích trhoch, zvýšiť úroveň prezentačných aktivít podnikov Slovenskej republiky na medzinárodných trhoch na úroveň porovnateľnú s podnikateľskými subjektmi v krajinách EÚ a rozvinúť medzinárodnú spoluprácu prostredníctvom zlepšenia informatizácie slovenských podnikateľských subjektov v medzinárodnej dimenzii.

Oprávnené aktivity:

  1. Prvá účasť podniku na výstavách a veľtrhoch v Slovenskej republike a v zahraničí;
  2. Prvá účasť podniku na obchodných misiách v zahraničí;
Prvou účasťou podniku na výstavách a veľtrhoch v Slovenskej republike a v zahraničí sa rozumie účasť na výstave / veľtrhu súvisiacej s podnikateľskou činnosťou žiadateľa, na ktorú žiadateľovi doteraz nebol poskytnutý nenávratný finančný príspevok.
Prvou účasťou na obchodnej misii v zahraničí sa rozumie účasť na oficiálne zorganizovanej skupinovej pracovnej ceste v príslušnej krajine s presne určenými cieľmi a programom, ktorý musí byť prílohou žiadosti, na ktorú žiadateľovi doteraz nebol poskytnutý nenávratný finančný príspevok.

Oprávnení prijímatelia:
Oprávnenými prijímateľmi sú fyzické alebo právnické osoby oprávnené na podnikanie podľa § 2 ods. (2) Obchodného zákonníka, registrované na území SR, ktoré plánujú realizovať jednotlivé druhy oprávnených projektov. Do podpisu zmluvy o poskytnutí NFP (ďalej len „zmluva o NFP“) sa prijímateľ považuje za žiadateľa o poskytnutie pomoci.

Mikro, malí a strední podnikatelia (MSP)
Určujúcou definíciou MSP je definícia použitá v Odporúčaní Európskej komisie o definícii mikro, malých a stredných podnikov č. 2003/361/EC1 , ktorá je uvedená v prílohe Nariadenia Komisie (ES) č. 364/20042 z 25.februára 2004, ktorým sa mení a dopĺňa Nariadenie Komisie (ES) č. 70/2001 vzhľadom na rozšírenie jeho pôsobnosti na pomoc na výskum a vývoj.

Veľkí podnikatelia
Pomoc v rámci tejto výzvy je možné poskytnúť aj veľkému podnikateľovi. Ide o podnikateľa v zmysle § 2 ods. (2) Obchodného zákonníka SR, ktorý nespadá pod definíciu MSP a nezamestnáva viac ako 500 zamestnancov.

Spôsobilosť podnikateľských subjektov v účasti na schéme pomoci de minimis sa dopĺňa nasledovným kritériom: Regióny:
V rámci tejto schémy je možné poskytnúť pomoc na podporu regiónov spadajúcich pod Cieľ Konvergencia, t. j. regiónov, kde HDP na obyvateľa, meraný pomocou parity kúpnej sily a vypočítaný na základe údajov Spoločenstva za obdobie rokov 2000 – 2002 je menej ako 75% priemerného HDP na obyvateľa v EÚ 25 za rovnaké referenčné obdobie. Uvedené zahŕňa Západné Slovensko (Trnavský kraj, Trenčiansky kraj, Nitriansky kraj), Stredné Slovensko (Banskobystrický kraj, Žilinský kraj) a Východné Slovensko (Košický kraj, Prešovský kraj).
Pre stanovenie oprávnenosti prijímateľa je rozhodujúce sídlo prijímateľa, t.j. oprávneným nemôže byť projekt predložený prijímateľom so sídlom v Bratislavskom kraji.

Oprávnené výdavky:
Za oprávnené výdavky môžu byť považované len výdavky, ktoré vyplývajú zo Schémy na podporu medzinárodnej spolupráce (schéma pomoci de minimis) a ktoré boli vynaložené počas realizácie projektu po podpise zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku tak, ako boli schválené Výberovou komisiou.

Za oprávnené výdavky sa považujú len výdavky, ktoré sú vzhľadom na všetky okolnosti reálne, správne, aktuálne a ktoré sa navzájom neprekrývajú. Oprávnené výdavky a ich úhrada musia byť v súlade so slovenským právnym poriadkom a právnym poriadkom Európskych spoločenstiev. Konečná výška nenávratného finančného príspevku (ďalej len ,,NFP“) sa určí na základe skutočne vynaložených, odôvodnených a riadne preukázaných výdavkov, avšak celková schválená výška NFP uvedená v Zmluve o poskytnutí NFP nesmie byť prekročená.

Forma, výška a intenzita pomoci:
Pomoc je poskytovaná formou NFP. NFP sa neposkytuje zálohovo, ale formou refundácie, na základe predložených uhradených účtovných dokladov preukazujúcich skutočnú výšku oprávnených výdavkov. Pomoc je poskytovaná na obdobie 24 mesiacov. Prostriedky sa uvoľňujú postupným preplácaním preukázaných oprávnených výdavkov.

Intenzita pomoci poskytnutá v regiónoch patriacich pod Cieľ Konvergencia - Stredné Slovensko a Východné Slovensko nesmie presiahnuť 50% celkových oprávnených výdavkov na projekt a pre Západné Slovensko nesmie maximálna intenzita pomoci presiahnuť 40% celkových oprávnených výdavkov na projekt, za predpokladu dodržania maximálnej výšky pomoci v absolútnom vyjadrení.

Maximálna dĺžka trvania projektu:
Doba realizácie projektu nesmie presiahnuť 24 mesiacov.

Uzávierka prijímania žiadostí o NFP:
Žiadosti o NFP je možné predložiť najneskôr do 13. júna 2008 do 16:00 h na adresu Slovenskej agentúra pre rozvoj investícií a obchodu.

Úplne znenie výzvy a podklady pre vypracovanie a predkladanie žiadostí o NFP v rámci Opatrenia 1.1 Operačného programu Konkurencieschopnosť a hospodársky rast.



Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky vyhlasuje dňa 12. marca 2008 výzvu na podávanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok v rámci

OPERAČNÉHO PROGRAMU KONKURENCIESCHOPNOSŤ A HOSPODÁRSKY RAST
Prioritná os 2 - Energetika
Opatrenie 2.1 - Zvyšovanie energetickej efektívnosti na strane výroby aj spotreby a zavádzanie progresívnych technológií v energetike

Cieľ:
Cieľom poskytnutia pomoci je podpora projektov v oblasti využívania obnoviteľných zdrojov energie a na efektívne využívanie energie v priemysle a v službách na to nadväzujúcich za účelom zníženia energetickej náročnosti výrobných a technologických procesov v jednotlivých odvetviach hospodárstva.

Oprávnené aktivity:
  1. Investičné projekty zamerané na úspory energie:
    • rekonštrukcia a modernizácia existujúcich energetických zdrojov, ktoré sú založené na báze fosílnych palív, t. j. zvyšovanie účinnosti zariadení, zvyšovanie ročného stupňa využitia, znižovanie vlastnej spotreby energie a energetických médií a pod.,
    • podpora investícií do výstavby nových palivovo účinnejších zariadení na výrobu elektriny alebo tepla,
    • rekonštrukcia existujúcich systémov rozvodov tepelnej energie (napr. zlepšenie izolácie potrubných rozvodov, rekonštrukcia odovzdávacích staníc tepla a iné),
    • rekonštrukcia objektov za účelom zlepšenia ich energetickej hospodárnosti,
    • rekonštrukcia a modernizácia systémov výroby a rozvodu stlačeného vzduchu,
    • zavádzanie systémov merania, regulácie a komplexného energetického manažmentu s cieľom znižovania spotreby energie,
    • rekonštrukcia a modernizácia existujúcich energeticky náročných technologických zariadení, resp. ich náhrada za nové energeticky menej náročné

  2. Investičné projekty zamerané na vysoko-účinnú kombinovanú výrobu elektriny a tepla v zmysle smernice č. 2004/8/ES, s maximálnym inštalovaným výkonom do 10 MWe.

  3. Investičné projekty zamerané na využívanie obnoviteľných zdrojov energie, zahŕňajúcich výstavbu, inštaláciu, obnovu a rekonštrukciu:
    • malých vodných elektrární s výkonom do 10 MW,
    • zariadení na energetické využitie biomasy alebo bioplynu, s minimálnym inštalovaným výkonom 50 kWt alebo 50 kWe, a s maximálnym inštalovaným výkonom 10 MWt alebo 10 MWe,
    • tepelných čerpadiel, ktorých chladiaci systém nesmie obsahovať tzv. „tvrdé“ freóny,
    • zariadení na využitie slnečnej energie,
    • zariadení na využitie geotermálnej energie (s vylúčením prieskumných vrtov),
    • vybudovanie pripojenia k elektrizačnej sústave výlučne v kombinácii s výstavbou zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie
Oprávnení prijímatelia:
Oprávnenými prijímateľmi sú fyzické alebo právnické osoby oprávnené na podnikanie podľa § 2 ods. (2) Obchodného zákonníka, registrované na území SR, ktoré plánujú realizovať jednotlivé druhy oprávnených projektov. Do podpisu zmluvy o poskytnutí NFP (ďalej len „zmluva o NFP“) sa prijímateľ považuje za žiadateľa o poskytnutie pomoci.

Mikro, malí a strední podnikatelia (MSP)
Určujúcou definíciou MSP je definícia použitá v Odporúčaní Európskej komisie o definícii mikro, malých a stredných podnikov č. 2003/361/EC, ktorá je uvedená v prílohe Nariadenia Komisie (ES) č. 364/2004 z 25. februára 2004, ktorým sa mení a dopĺňa Nariadenie Komisie (ES) č. 70/2001 vzhľadom na rozšírenie jeho pôsobnosti na pomoc na výskum a vývoj.

Regióny
V rámci tejto výzvy je možné poskytnúť pomoc na podporu regiónov spadajúcich pod Cieľ Konvergencia, t. j. regiónov, kde HDP na obyvateľa, meraný pomocou parity kúpnej sily a vypočítaný na základe údajov Spoločenstva za obdobie rokov 2000 – 2002, je menej ako 75% priemerného HDP na obyvateľa v EÚ 25 za rovnaké referenčné obdobie. Uvedené zahŕňa Západné Slovensko (Trnavský kraj, Trenčiansky kraj, Nitriansky kraj), Stredné Slovensko (Banskobystrický kraj, Žilinský kraj) a Východné Slovensko (Košický kraj, Prešovský kraj).

Pre stanovenie oprávnenosti prijímateľa je rozhodujúce miesto realizácie oprávneného projektu, nie sídlo prijímateľa.

Oprávnené výdavky:
Za oprávnené výdavky môžu byť považované len výdavky, ktoré vyplývajú zo Schémy na podporu trvalo udržateľného rozvoja (schéma pomoci de minimis) a ktoré boli vynaložené počas realizácie projektu po podpise zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku tak, ako boli schválené Výberovou komisiou. Za oprávnené výdavky sa považujú len výdavky, ktoré sú vzhľadom na všetky okolnosti reálne, správne, aktuálne a ktoré sa navzájom neprekrývajú. Oprávnené výdavky a ich úhrada musia byť v súlade so slovenským právnym poriadkom a právnym poriadkom Európskych spoločenstiev. Konečná výška nenávratného finančného príspevku (ďalej len,,NFP“) sa určí na základe skutočne vynaložených, odôvodnených a riadne preukázaných výdavkov, avšak celková schválená výška NFP uvedená v Zmluve o poskytnutí NFP nesmie byť prekročená.

Forma, výška a intenzita pomoci:
Pomoc je poskytovaná formou NFP. NFP sa neposkytuje zálohovo, ale formou refundácie, na základe predložených uhradených účtovných dokladov preukazujúcich skutočnú výšku oprávnených výdavkov. Pomoc je poskytovaná na obdobie 24 mesiacov. Prostriedky sa uvoľňujú postupným preplácaním preukázaných oprávnených výdavkov. Intenzita pomoci poskytnutá v regiónoch patriacich pod Cieľ Konvergencia - Stredné Slovensko a Východné Slovensko nesmie presiahnuť 50% celkových oprávnených výdavkov na projekt a pre Západné Slovensko nesmie maximálna intenzita pomoci presiahnuť 40% celkových oprávnených výdavkov na projekt, za predpokladu dodržania maximálnej výšky pomoci v absolútnom vyjadrení.

Maximálna dĺžka trvania projektu:
Doba realizácie projektu nesmie presiahnuť 24 mesiacov.

Uzávierka prijímania žiadostí o NFP:
Žiadosti o NFP je možné predložiť najneskôr do 13. júna 2008 do 16.00 h na adresu jednej z uvedených regionálnych pobočiek Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry:
Regionálna pobočka Trenčín
Regionálna pobočka Banská Bystrica
Regionálna pobočka Košice.

Úplne znenie výzvy a podklady pre vypracovanie a predkladanie žiadostí o NFP v rámci Opatrenia 2.1 Operačného programu Konkurencieschopnosť a hospodársky rast sú na web stránke MHSR a SIEA.


1 Ú. v. ES L 124 zo dňa 20. mája 2003, str. 36
2 Ú. v. EÚ L 63 zo dňa 28. februára 2004, str. 22
3 Trojročné obdobie v súvislosti s poskytovaním minimálnej pomoci sa určuje na základe účtovného obdobia príjemcu v zmysle zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov