Zamestnávanie občanov so zdravotným postihnutím formou náhradného plnenia v členských družstvách SZVD

Autor: opors <opors(at)cpscoop.sk>, Téma: Informácie, Vydané dňa: 30. 06. 2005

Zákon NR SR č. 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov vo svojej časti Povinnosti zamestnávateľa uvádza v § 63 povinnosti zamestnávateľov vo vzťahu k zamestnaným zamestnancom so zdravotným postihnutím.

Pre zdravotne postihnutých zamestnancov sú zamestnávatelia povinní zabezpečiť vhodné podmienky na výkon práce, vykonávať zaškoľovanie a prípravu na prácu pre zamestnancov so zdravotným postihnutím a venovať osobitnú starostlivosť zvyšovaniu kvalifikácie počas ich zamestnania. Každý zamestnávateľ, ktorý zamestnáva najmenej 20 zamestnancov musí zamestnať 3,2 % zamestnancov so zdravotným postihnutím z celkového počtu zamestnancov zmysle § 63 odst. 1 písm. d) zákona, ak úrad práce sociálnych vecí a rodiny v evidencii uchádzačov o prácu vedie občanov so zdravotným postihnutím podľa § 9 odst. 1 písm. a).

Zamestnávateľ, ktorý nezamestnáva určený povinný podiel počtu zamestnancov so zdravotným postihnutím podľa § 9 odst.1 písm. a) je povinný najneskôr do 31. marca nasledujúceho kalendárneho roka odviesť na účet úradu práce sociálnych vecí a rodiny za každého zamestnanca, ktorý mu chýba do splnenia povinného podielu počtu zamestnancov so zdravotným postihnutím podľa § 9 odst. 1 písm. a) odvod vo výške trojnásobku mesačnej minimálnej mzdy platnej ku koncu kalendárneho mesiaca, v ktorom sa odvod za nesplnenie povinného podielu počtu zamestnancov so zdravotným postihnutím odvádza.

Na zistenie celkového počtu zamestnancov a povinného podielu počtu zamestnancov so zdravotným postihnutím je rozhodujúci priemerný evidenčný počet zamestnancov vo fyzických osobách za kalendárny rok. Zistený počet občanov so zdravotným postihnutím podľa § 9 odst. 1 písm. a), ktorých je zamestnávateľ povinný zamestnávať, a skutočný počet občanov so zdravotným postihnutím podľa § 9 odst. 1 písm. a), ktorých zamestnávateľ zamestnáva, sa zaokrúhľuje na celé čísla od 0,5 vrátane smerom nahor. Do celkového počtu zamestnancov sa nezapočítavajú zamestnanci, ktorí plnia úlohy zamestnávateľa v zahraničí.

Občan (zamestnanec) so zdravotným postihnutím na účely tohto zákona je občan uznaný na invalidného občana podľa § 9 odst. 1 písm. a), ktorý má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť nad 40 % vyššie. Občan so zdravotným postihnutím preukazuje invaliditu a percentuálnu mieru poklesu svojej schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť z dôvodu telesnej poruchy, duševnej poruchy, alebo poruchy správania rozhodnutím Sociálnej poisťovne.

Zamestnávatelia, ktorí z rôznych dôvodov (osobných, technologických, bezpečnostných, bariérových a iných ) nezamestnávajú občanov so zdravotným postihnutím, môžu svoju povinnosť zo zákona splniť nielen zaplatením sankcie za nezamestnávanie občanov so zdravotným postihnutím, ktorí im chýbajú do výšky povinného percentuálneho podielu, ale aj využitím § 64 zákona „zadávaním zákaziek na účely povinného podielu zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím“, u zamestnávateľa ktorý má podľa § 55 zákona o službách zamestnanosti v znení neskorších predpisov zriadenú chránenú dielňu, vo výške trojnásobku mesačnej minimálnej mzdy platnej ku koncu kalendárneho mesiaca.

Podpísané dohody medzi zamestnávateľmi skúma aj príslušný úrad práce sociálnych vecí a rodiny, ktorému prepočty je povinný predložiť ten zamestnávateľ, ktorý si chce zadaním zákazky splniť povinnosť podľa § 63 odst. 1 písm. d) t.j. zamestnávateľ ak zamestnáva najmenej 20 zamestnancov a úrad práce sociálnych vecí a rodiny v evidencii uchádzačov o zamestnanie vedie občanov so zdravotným postihnutím musí zamestnať 3,2 % občanov so zdravotným postihnutím z celkového počtu jeho zamestnancov.

Odporúčame, aby každá organizácia, ktorá chce plniť povinný podiel zamestnanosti občanov so zdravotným postihnutím formou zadania zákazky, mala overené u zamestnávateľa, ktorému dáva zákazku, podmienky zriadenia chránenej dielne a termín vydania štatútu chránenej dielne. Toto sú rozhodujúce dokumenty na to, aby úrad práce sociálnych vecí a rodiny zadaním zákazky uznal zamestnávateľovi, ktorý zákazku zadal aj splnenie povinného podielu zamestnanosti občanov so zdravotným postihnutím z jeho celkového počtu zamestnancov. Na zadanej zákazke musí pracovať občan so zdravotným postihnutím podľa § 9 odst. 1 písm. a) zákona č. 5 / 2004 Z.z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

Vo výrobných družstvách je zriadených niekoľko chránených dielní v zmysle § 55 zákona o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, prostredníctvom ktorých si môžete splniť povinnosť zo zákona -dodržať povinný podiel zamestnanosti občanov so zdravotným postihnutím z celkového počtu zamestnancov bez toho, aby ste znášali zákonné sankcie.

Ústredie práce sociálnych vecí a rodiny SR vypracovalo prílohu 2b, ktorú pre orientáciu v prílohe prikladáme.

Z dôvodu akceptácie potvrdenia o zadaní a realizácii zákazky na účely preukázania náhradného plnenia povinnosti zamestnávať občanov so zdravotným postihnutím podľa ustanovenia § 9 odst. písm. zákona č. 5 /2004 Z.z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov vo výške povinného podielu podľa ust. § 63 odst. 1 písm. d) citovaného zákona zamestnávateľ, ktorý zákazku prijal potvrdzuje na tejto prílohe, cenu zákazky bez DPH a počet občanov so zdravotným postihnutím, ktorí zákazku vykonali .

Zamestnávateľ, ktorý zadaním zákazky splní povinnosť podľa § 63 odst. 1 písm. d), je povinný úradu práce, sociálnych vecí a rodiny preukázať prepočet zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím do 31. marca nasledujúceho kalendárneho roka.

Bratislava dňa 11. 5. 2005

Vypracoval: Odbor poradenských služieb SZVD
Informácie poskytne: PhDr. Križanová, Ing. Gajdová, T. č.: 58241320

Príloha: Prehľad chránených dielní s ponukou výrobkov a prác členských výrobných družstiev SZVD