Záznam z regionálnych porád predsedov členských družstiev SZVD

Autor: office <office(at)cpscoop.sk>, Téma: Informácie, Vydané dňa: 18. 05. 2005

Na základe rozhodnutia Predstavenstva SZVD sa začiatkom mája toho roku uskutočnili regionálne porady predsedov členských družstiev SZVD:

3. 5. 2005 – východoslovenský región v Prešove za účasti 13 predsedov z 28 ČD, t.j. 46,5 %-ná účasť – poradu viedla Ing. Helena Stoláriková

4. 5. 2005 – stredoslovenský región v Banskej Bystrici za účasti 23 predsedov z 31 ČD, t.j. 74,2 %-ná účasť – poradu viedol Ing. Pavol Široký

5. 5. 2005 – západoslovenský región na SZVD v Bratislave za účasti 17 predsedov z 34 ČD, t.j. 50%-ná účasť, poradu viedol Ing. Ján Fülöp

6. 5. 2005 – bratislavský región na SZVD v Bratislave za účasti 11 predsedov z 17 ČD, t.j. 64,7 % -ná účasť, poradu viedol Ing. Pavol Kvasnica

Program : viď pozvánka

Cieľom porád bolo predovšetkým prerokovať s ďalšími pripomienkami a návrhmi materiály a dokumenty predkladané na 17. Valné zhromaždenie SZVD, ktoré sa uskutoční 26. - 27. 5. 2005 v Liptovskom Jáne. Informovať vedúcich funkcionárov členských družstiev o najaktuálnejších otázkach vnútrodružstevného i medzinárodného družstevného hnutia.

V úvode programu všetkých prítomných pozdravil predseda SZVD Ing. Daniel Pavel, ktorý okrem iného pozitívne zvýraznil možnosť, že sa môže opäť stretnúť s predsedami družstiev a bližšie si s nimi pohovoriť o problémoch, ktoré trápia výrobné družstevníctvo. Tiež, že tieto porady a priestor na nich je možné využiť na spoločné hľadanie východísk na riešenie problémov. V západoslovenskom regióne privítal na porade nových predsedov družstiev Martu Polačekovú z VD Novodev, Nové Zámky a Michala Palkoviča z Avany, výrobno-obchodné družstvo, Stupava.

K bodu č. 1

Ing. Daniel Pavel, predseda SZVD informoval porady o aktivitách SZVD za obdobie od celoslovenskej porady predsedov v Mojmírovciach v októbri 2004. Na domácej úrovni sa zmienil napr. o aktivitách organizovaných v spolupráci s DÚ SR, ale aj samotným zväzom. Pozornosť venoval aktivitám, ktoré sa zabezpečovali pri príležitosti 160. výročia vzniku družstevného hnutia na Slovensku. Spomenul stretnutie terajších funkcionárov zväzu s bývalými vedúcimi funkcionármi, stretnutie s funkcionárkami – ženami, s cieľom zhodnotiť a oceniť ich podiel na rozvoji výrobného družstevníctva a pod.
V ďalšej časti informoval okrem iného o rokovaniach s Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR v záujme riešiť otázky súvisiace s činnosťou a zamestnávaním občanov so zdravotným postihnutím, o pôsobnosti a aktivitách zväzu v Republikovej únii zamestnávateľov, kde bol zvolený aj za člena prezídia tejto únie a tiež o rokovaní s predstaviteľmi ÚĽUV v Bratislave, v záujme obnovenia spolupráce s touto organizáciou.
V súvislosti s členstvom zväzu v Republikovej únii zamestnávateľov očakáva možnosť lepšieho presadenia sa, pretože aj vláda SR ju akceptuje. Toho času je táto únia najväčším a najreprezentatívnejším subjektom zamestnávateľov SR.
V ďalšej časti informoval o aktuálnych podujatiach na tento rok. Pripomenul napr. výstavu v Inchebe a účasť našich družstiev na nej s cieľom presadiť sa v automobilovom priemysle, ako aj pokúsiť sa nadviazať spoluprácu s automobilovým združením. Osobitne venoval veľkú pozornosť výstave COOPEXPO v Nitre, na ktorej by sa mali po prvýkrát cez COOP Jednota Nitra formou komisionálneho predaja predávať výrobky aj tých výrobných družstiev, ktoré na výstave nebudú vystavovať. Tiež na tejto výstave budú mať samostatnú expozíciu výrobné družstvá invalidov. Pripomenul aj pripravovanú výstavu v Poľsku – Kielce, ktorej by sa mohli zúčastniť i naše výrobné družstvá.
Náležitú pozornosť venoval aj projektom, ktoré sa za pomoci zväzu realizovali v členských družstvách, napr. Dóza Michalovce a Vzor Zvolen.
Na úrovni medzinárodnej činnosti zväzu zhodnotil činnosť z pohľadu účasti na jednotlivých aktivitách organizovaných CECOP a CICOPA, s cieľom prispieť k lepšiemu postaveniu družstevníctva v celej Európskej únii, ako aj postavenie a úlohy zväzu vo vzťahu k Medzinárodnému družstevnému zväzu. Ďalej informoval o pripravovaných medzinárodných aktivitách, napr. o valnom zhromaždení MDZ, ktoré sa uskutoční v Kolumbii v septembri tohto roku, na ktorom sa zúčastní aj delegácia SZVD. Informoval o pripravovanom zahraničnom projekte „Družstvá v Európe“.
O vývoji a riešení problémov v hospodárskej oblasti za uplynulé obdobie informovala Ing. Mária Simonidesová, podpredsedníčka SZVD. Na úvod zdôraznila, že na poslednej porade predsedov boli prítomným poskytnuté všetky informácie, ktoré súvisia s novinkami a postupmi z pohľadu zosúladenia našich noriem s normami EÚ v legislatívnej oblasti vo vzťahou k družstevným podnikom. Upozornila ešte na novelu zákona o DPH, o účtovníctve, ale i na novelu zákona č. 5, ktorá sa dotýka nielen postupov, ale aj čerpania dotácii pre výrobné družstvá invalidov pre rok 2005. Ďalej sa zmienila o čerpaní prostriedkov z jednotlivých fondov zväzu, ako aj o formách či metódach zameraných na návratnosť prostriedkov do jednotlivých fondov. Bližšie sa zaoberala úvermi poskytnutými v 80-tych rokoch pre družstvá, ale aj tými, ktoré boli poskytnuté družstvám v rokoch 1996 - 2001. Podrobne poskytla informáciu o ukončení konkurzov v roku 2004 v družstvách, ktorým boli poskytnuté úvery z FDÚ v 80-tych rokoch. Hlavne výsledkom konkurzných konaní bola zaznamenaná strata pre SZVD v sume cca 68 mil. Sk, ktorá po odsúhlasení Valným zhromaždením SZVD bude odpísaná z Rezervného fondu SZVD. V tejto súvislosti informovala o uznesení, ktoré prijalo Predstavenstvo SZVD k zabezpečeniu návratnosti úverov v družstvách, v ktorých sa už v súčasnosti prejavujú tendencie ohrozujúce splácanie poskytnutých úverov. Podľa uznesenia Predstavenstva SZVD, aby bola zaručená návratnosť poskytnutých úverov, zväz bude pristupovať v krízových situáciách až k predaju pohľadávok.
V ďalšej časti požiadala predsedov družstiev, aby nepodceňovali žiadne upomienky, ktoré prídu do družstva a tiež komunikáciu s členskou základňou v súvislosti s vyplácaním majetkových podielov členom.
V ďalšej časti prítomných predsedov informoval o skúsenostiach z činnosti pracovníkov SZVD v hodnotiteľských komisiách na projekty Dr. Jozef Jurkovič, CSc., riaditeľ Kancelárie predsedu SZVD. Zovšeobecnil skúsenosti a poukázal aj na administratívne či vecné chyby, ktorých sa dopúšťajú predkladatelia projektov, teda aj naše družstvá. Upozornil tiež na termíny predkladania projektov na jednotlivé výzvy a vyzval družstvá, aby využili túto možnosť podať svoje projekty.
Súčasťou tohto bodu bola aj informácia Mgr. Petra Gabrišku, povereného predsedu Rady VSOČZ SZVD, ktorý prítomných informoval o rokovaní a výsledkoch Celoslovenskej konferencii predsedov komisií a dôverníkov z družstiev, na ktorej bol prijatý návrh Štatútu Rady výchovy, starostlivosti o členov a zamestnancov SZVD. Upozornil na jednotlivé paragrafy Zákonníka práce v súvislosti s prácou a činnosťou týchto komisií v družstvách z pohľadu zastupovania zamestnancov a členov voči zamestnávateľovi, ako aj v súvislosti s bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci. Pozornosť prítomných zaujal aj aktivitami, ktoré ešte rada pripravuje do konca tohto roku.

K bodu č.2

Valné zhromaždenie SZVD sa uskutoční 26. - 27. mája 2005 v Liptovskom Jáne. V súvislosti s jeho konaním dostali prítomní predsedovia ešte ďalšie informácie k programu rokovania, ako aj o ďalších sprievodných podujatiach. Valné zhromaždenie by malo byť i miestom, na ktorom sa vytvorí priestor na diskusiu o zmene názvu organizácie SZVD. Ing. Daniel Pavel, predseda SZVD podrobne zdôvodnil nutnosť zmeny názvu najmä v súvislosti so vstupom Slovenska do EÚ a zapojenia zväzu v štruktúrach medzinárodného družstevného hnutia.

K bodu č.3

K prerokovávaniu tohto bodu programu porady všetci predsedovia dostali písomné materiály, ktoré budú prerokovávané na Valnom zhromaždení SZVD. Súčasťou Správy o činnosti Predstavenstva SZVD bola i príloha „Priebežné hodnotenie koncepcie zamerania činnosti výrobného družstevníctva SR v súvislosti so vstupom do EÚ“. Predsedovia sa zoznámili s návrhom Volebného poriadku VZ SZVD a s návrhom Štatútu Rady výchovy, starostlivosti o členov a zamestnancov SZVD. V tejto súvislosti účastníci porád boli informovaní, že Predstavenstvo SZVD odporúča 17. Valnému zhromaždeniu SZVD, aby členský príspevok v roku 2006 bol vo výške 25 % z členského príspevku na rok 2005. K predloženým návrhom nemali účastníci regionálnych porád žiadne pripomienky ani ďalšie návrhy. Tým v podstate prejavili vôľu, aby tieto návrhy boli na valnom zhromaždení schválené.

K bodu č.4

Vo východoslovenskom regióne vystúpili 4 diskutujúci: Ing. Čekel z VD Združena, Spišská Nová Ves diskutoval k problematike podávania návrhov z VDI do projektu na poskytovanie dotácií. Konkrétne sa jednalo o termín podávania týchto návrhov. S podobnou problematikou v diskusii vystúpil tiež Ing. Petrík z VDI Univerzál, Levoča. Ing. Turlík z VD Eurokov, Orlov vyslovil otázku, či ostane naďalej v platnosti inštitút minimálnej mzdy, podelil sa o skúsenosti s podávaním žiadosti k projektom, konkrétne ich družstvo žiadalo o financovanie nákladov na čističku odpadových vôd. Bc. Dobiašová z VD Doza, Michalovce informovala, že z ich družstva podali žiadosť na úrad práce o dotácie pre chránené dielne.
K problematike podávania návrhov projektov na poskytnutie dotácií z VDI reagovala Ing. Simonidesová, podpredsedníčka SZVD, ktorá vysvetlila postup i podrobnosti súvisiace s poskytovaním dotácií. Ing. Daniel Pavel, predseda SZVD vysvetlil stanovisko Republikovej únie zamestnávateľov k inštitútu minimálnej mzdy, ktoré jednoznačne podporuje zrušenie tohto inštitútu.

V stredoslovenskom regióne vystúpilo 9 diskutujúcich: Ing. Vinčur z VD Ďumbier, Liptovský Mikuláš, Holík z VD Autoservis pod Strážou, Zvolen, Ing. Klečka z VD Slovmont, Ružomberok, Ing. Kulichová z VD Vzor, Zvolen, Ing. Dobiš z VD Mlaď, Handlová, Ing. Široký z VD Rozkvet, Banská Bystrica, Hloža z VD Unikos, Slatinka nad Bebravou, Ing. Ostružiarová z VD Okrasa, Čadca, Ing. Mikoláš z VD Vzorodev, Žilina.
Ich diskusné príspevky sa orientovali k problematike miestnej dane z nehnuteľností, ktorá v mnohých prípadoch členské družstvá v značnej miere zaťažuje.
Väčšina diskutujúcich podporila zmenu doterajšieho názvu zväzu a súhlasila, aby bola otvorená širšia vnútrozväzová diskusia o tejto zmene. Obdobne ako v diskusii na porade východoslovenského regiónu, diskutujúci podporili snahy RÚZ na zrušenie inštitútu minimálnej mzdy. Bol vyslovený názor, aby sa legislatívne upravila možnosť plnej a minimálnej zamestnanosti v družstvách v závislosti na dostatku alebo nedostatku práce v družstve. V takomto zmysle sa navrhuje, aby v prípade nedostatku práce mohli byť nadbytoční zamestnanci daní k dispozícií na úrad práce. V súvislosti s čerpaním úverov z FDÚ SZVD Ing. Klečka napr. pripomenul, že zväz pri ich poskytovaní pristupuje maximálne solidárne, na rozdiel od bankových inštitúcii, ktoré sú striktné. Vyslovil súhlas s rozhodnutím Predstavenstva SZVD o postupe pri vymáhaní dlžôb od dlhujúcich družstiev.

Za západoslovenský región vystúpili 4 diskutujúci: Dpt. Celestín Hadidom, predseda VD Kovotvar, Kúty zameral svoje vystúpenie k pred-kladaným písomným materiálom: chýbala mu v správe informácia o majetku zväzu a hospodárení s ním. Predložil návrh Predstavenstvu SZVD, resp. vedeniu zväzu, aby prehodnotili výšku percenta poskytovaného pri úveroch, lebo doterajšie percento sa mu zdá v súčasnosti vysoké. K diskusnému príspevku zaujal stanovisko Ing. Daniel Pavel, predseda SZVD, ktorý uviedol, že informácia o majetku zväzu a hospodárení bude valnému zhromaždeniu predložená v druhej časti správy, ktorú prednesie ústne.
Ján Hvoždara, predseda Podjavorinské VD, Stará Turá diskutoval k Zákonníku práce, § 11, ktorý pojednáva o voľbe orgánu, ktorý má zastupovať zamestnancov vo vzťahu k zamestnávateľovi.
Ing. Mária Hrubá z VD Vzorodev, Topoľčany sa zaujímala o doterajšie skúsenosti z družstiev vo vzťahu k skončeniu členského a pracovného pomeru v družstvách čoho by sa mali obávať pri vyrovnávaní majetkových podielov, resp. pri ich predaji. Na túto tému diskutovala aj Katarína Hanzelová z VD VZORODEV, Bratislava.
Ing. Iveta Chmelová z VD Novochema, Levice v tejto súvislosti poukázala na vlastné skúsenosti zo svojho družstva, vyjadrila sa aj k predkladaným písomným materiálom, ktoré sú podľa nej obšírne. Mali by byť viac konkrétne a stručné. Zmienila sa aj o svojich skúsenostiach z písania projektov a získavania pomoci pri ich tvorbe zo strany zväzu, kde vyslovila nespokojnosť s prístupom niektorých pracovníkov zväzu.

Za bratislavský región vystúpili 5 diskutujúci: Ing. Pavol Kvasnica, predseda VD Kovodružstvo, Bratislava konštatoval, že ťažko môžu bratislavské družstvá v tomto roku predkladať projekty, keď mnohé projektové schémy vylúčili bratislavský región.
Ing. Peter Hrnčiar z VD Služba, Bratislava, upozornil zase na nový zákon o archívnictve, v zmysle ktorého je potrebné do konca júna t. r. vypracovať archívny poriadok a tento musí ešte byť predložený na posúdenie Štátnemu archívu. O tom, ako postupovali pri vypracovávaní tohto poriadku vo VD DRUTECHNA, diskutovala predsedníčka tohto družstva Mária Krištofíková.
Ing. František Ivanič z VD Ivachem, Bratislava sa vo svojom vystúpení zaoberal myšlienkou zmeny názvu SZVD, ale aj niektorými paragrafmi Obchodného zákonníka, ktoré pojednávajú o družstve.
Jozef Šelestiak z VD Elenprint, Bratislava v tejto súvislosti poukázal na to, aké majú možnosti funkcionári družstiev v rámci danej legislatívy vo vzťahu k členskej základni, napr. v Taliansku.

Záver porád

Predseda zväzu Ing. Daniel Pavel na záver porád poďakoval prítomným za účasť, ocenil funkcionárov družstiev za podporu aktivít zväzu i zodpovedný prístup k prerokúvaniu predkladaných písomných materiálov, ktoré budú predmetom ďalšieho rokovania a schvaľovania na 17. Valnom zhromaždení SZVD. Námety z diskusie budú vyhodnotené s cieľom ich ďalšieho využitia v činnosti orgánov a jednotlivých odborných úsekov aparátu zväzu. Niektoré z prednesených diskusných príspevkov sa už na zväze riešia v spolupráci s Republikovou úniou zamestnávateľov tak, aby boli zohľadnené požiadavky družstiev. Ide napr. o inštitút minimálnej mzdy i problematiku miestnej dane z nehnuteľností. Vyslovil presvedčenie, že porady splnili cieľ.

Zapísal: Dr. Jozef Jurkovič, CSc., riaditeľ Kancelárie predsedu SZVD